Nem mindennapi témában nyilatkozott intézményünk kiváló dietetikusa. A Tisza TV riportere kérte fel Kovács Norina dietetikusunkat és táplálkozási szakértőnket egy interjúra, ahol a jövő lehetséges fehérjeforrásairól, a rovarok fogyasztásáról kérdezték.
Kovács Norina hétről hétre szüntelen lendülettel segít a pácienseinek elérni a céljaikat. Empatikus hozzáállásával, a legfrissebb nemzetközi ajánlások ismeretével, modern konyhatechnológiák elsajátításával a helyes táplálkozás hiteles képviselője.
Örömmel mondta el szakmai véleményét egy érdekes új témával, a rovarok fogyasztásával kapcsolatban is. A teljes riport a tiszatv.hu oldalán tekinthető meg:
https://www.tiszatv.hu/lejatszo&file=MjMwMjIyaGV0cm9saGV0cmUuZjR2
A folyamatosan növekvő népesség miatt a közeljövőben meg fog növekedni az élelmiszer, állati eredetű élelmiszerek iránti igény is (hús, tej és tejtermékek, tojás). A hússzerű termékek iránti növekvő kereslet kielégítésére a hagyományos állattenyésztés ígéretes alternatívája a rovarok tenyésztése. A rovartenyésztés az állattenyésztéshez képest kevesebb erőforrást, például földet, vizet és gazdálkodást igényel, és mindkét gazdálkodási mód hasonló mennyiségű fehérjét termel.
Jelenleg hat érvényes „rovarengedély” van az EU-ban. Fagyasztott, szárított és por formában előállított, némelyik részben zsírtalanított por formában.
Mint minden összetevőt, az engedélyezett rovarokat is kötelező jelölni az élelmiszerek csomagolásán. A lisztbogár lárvát és az alombogár lárvát tartalmazó élelmiszerek csomagolásán fel kell tüntetni, hogy az összetevő allergiás reakciókat válthat ki azon fogyasztóknál, akik ismerten allergiásak a rákfélékre és a puhatestűekre és az azokból készült termékekre, valamint az atkákra.
Számos fogyasztói tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a rovarok elrejtése a hagyományos élelmiszerekben növelheti az emberek hajlandóságát a rovaralapú ételek fogyasztására.
A világszerte oly népszerű és a lakosság által olyan széles körben elfogadott gabonaalapú élelmiszereket, mint a kenyér, pékáruk, tészta stb., a kutatók hordozóként használták fel különböző százalékos rovarliszt bejuttatására, hogy javítsák azok beltartalmi tulajdonságait. Jó lehet pl. teljes értékű lisztből készült kenyerek dúsításához (fehérje és rost), hiszen így javul a kenyér biológiai értéke (fehérjetartalma).
Magas fehérjetartalommal rendelkezik, ezen belül esszenciális aminosavakat tartalmaz, melyek az emberi szervezet számára nélkülözhetetlenek (leucin, fenilalanin, lizin, arginin, metionin, hisztidin, valin).
Emiatt egy alternatív fehérjeforrás lehet
A tücsök: 54% nyersfehérjét, 6,9% nyersrostot, 26,9% zsírt és 78,9% teljesen emészthető tápanyagot tartalmaz (Mg, Fe, Ca, K és Na, Cink, B12, B1, B2 vitamin kiváló forrás).
Azonban nem helyettesíti a hagyományos lisztet sütés és főzés közben, ezért búza- vagy tönkölyliszttel kell összekeverni. Ennek ellenére bármelyik kedvenc receptedhez használhatod. Tökéletes smoothie-ba, palacsintába, muffinba, kekszbe, banánkenyérbe, levesbe vagy pudingba.
A rovarokkal-, és azokból készült lisztekkel való dúsítás előnyei:
A rovarokkal-, és azokból készült lisztekkel való dúsítás hátrányai: