A gyermekeknek már 7 éves koruktól kezdve érdemes fogászati vizsgálatokra járni, illetve szükség esetén ebben a korban már bele lehet kezdeni fogszabályozó kezelésbe is. Általában ekkor már a korai vegyes fogazati állapot figyelhető meg: elkezdődött a fogváltás, de még igen sok tejfog található a szájüregben, így a még növekedésben lévő állcsontok is könnyen alakíthatók.
Ilyenkor még a fogszabályozó szakorvos könnyen be tud avatkozni abba, hogy megfelelő irányba terelje az állcsontok növekedését, amit 14-16 éves kor után csak műtéti megoldásokkal lenne lehetséges megoldani. Minél előbb ismerjük fel az adott problémát, annál nagyobb eséllyel lesz hosszútávon egészséges és szép a gyermek fogazata.
A gyermek fogszabályozás nem csak a fogak egészséges állapotának a megőrzéséről, illetve a szép esztétikus mosolyról szól, hanem a fogszabályozásnak köszönhetően elkerülhetők és javíthatók a különböző harapási rendellenességek.
Gyerekkorban a leggyakrabban használt fogszabályozó készülékek a kivehető és a rögzített. A kivehető készüléket vegyes fogazatnál szokták alkalmazni, amikor a maradandó fogak mellett még jelen vannak tejfogak is. Általában a készüléket naponta 14-16 órán át kell viselni, és csak étkezéskor vagy fogmosáskor célszerű levenni.
A teljes fogváltást követően javasolt alkalmazni a rögzített fogszabályozó készüléket, melynek használatával elsősorban az elfordult, helytelen pozícióban lévő fogakat lehet a helyükre állítani.
Fontos megjegyezni, hogy a fogszabályozás nincs korhoz kötve és soha nem késő elkezdeni. Igaz, pubertás kor alatt könnyebben lehet szabályozni a fogakat, de felnőttkorban is szép eredményeket lehet elérni rögzített készülékkel.
Mind gyermek, mind felnőtt páciens esetében az ideális fogszabályozó készülék kiválasztásához személyes konzultációra van szükség, mely során a szakorvos felméri a fogazat állapotát és részletes tájékoztatást nyújt a lehetséges megoldásokról.