Az őszi és téli időszakban a szerveztünk fogékonyabb a betegségekkel és fertőzésekkel szemben, emiatt érdemes megerősíteni immunrendszerünket. Az immunrendszerünk felturbózásában fontos szerepet játszik a tudatos táplálkozás és egy pár étrendbeli tanácsot megfogadva újra védelmet adhatunk szervezetünknek.
Az védekezőrendszerünk működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mikrotápanyag bevitel, mint például az A-, a C-, a D-, és az E-vitamin, illetve a cink, a vas és a szelén. A vitaminokat a szervezet nem, vagy csak kis mennyiségben tudja előállítani, ez viszont azt jelenti, hogy táplálékkal kell bevinni azokat, illetve előanyagaikat felvenni. A nem megfelelő vitamin és ásványianyag bevitel hatására az immunrendszerünk védekezőképessége csökken, így fogékonyabb a szervezetünk a fertőzésekkel szemben.
Az őszi és téli hónapokban a C-vitamin ellátás csak tudatos táplálkozással érhető el. Ez a vitamin számos funkciót tölt be a szervezeten belül. Többek között:
C-vitamin hiányában azonban csökken az immunitás és fokozott a fogékonyság a fertőzésekkel szemben.
A C-vitamin számos friss zöldségben és gyümölcsben megtalálható. Idény gyümölcsök közül tartalmazzák a bogyós gyümölcsök, citrusfélék, idény zöldségek közül a zöldpaprika, a káposzta, a karalábé, a karfiol, a sóska, a paradicsom és a burgonya.
A D-vitamin nemcsak az ultraibolya sugárzás hatására képződik elővitaminjából, hanem táplálékkal is fel tudjuk venni. Ez a vitamin azért fontos, mert segíti a kalcium és a foszfor felszívódását és a csontokba való beépülését, tehát a fogak és csontrendszer fejlődéséhez szükséges. Segíthet a légúti fertőző betegségek elkerülésében.
A D-vitamin megtalálható az olajos halakban, halmájakban, a tojássárgájában és a D-vitaminnal dúsított élelmiszerekben (pl. joghurt, tejitalok, gabonapehely).
A cink számos enzim alkotóeleme, amelyek az emésztésben és az anyagcserében vesznek részt. Az immunrendszer akadálytalan működéséhez is szükségesek. A cink hiányának következtében a sebgyógyulás zavart szenved, csökkenhet az étvágy. Megtalálható a növényi és állati eredetű élelmiszerekben is. Az állati eredetű élelmiszerekből jobb a felszívódása. Jelen van többek között a húsokban (pl. a marhahús), a belsőségekben (pl. a máj), a tengeri állatokban, a búzacsírában, a száraz hüvelyesekben, a tofuban, az olajos magvakban, mint a dió és a mandula.
A fehérjék az élő sejtek legfontosabb alkotóelemei. A fehérjéket a szervezet aminosavakra bontja, amelyek között vannak olyanok, melyeket az emberi test nem tud előállítani, emiatt külső forrásból kell bevinni azokat. A fehérjéket állati és növényi eredetű élelmiszerekből tudjuk bevinni a szervezetünkbe. Az állati eredetű fehérje nagyobb mértékben hasznosul, ilyen forrás például a tojás, a tej és tejtermékek, a húsok és a halak. A növényi eredetű fehérje a szervezetben kisebb mértékben hasznosul, de számos élelmiszerben megtalálható, mint a kukoricában, a rizsben, a gabonafélékben (pl. zab, búza) és a szárazhüvelyesekben (pl. borsó, bab).
A karotinoidok a növényekben természetes színanyagként vannak jelen. A zsírokban és olajokban jól oldódnak. A szervezetünk képes a karotinból A-vitamint előállítani. Több jótékony tulajdonsága is van:
Nagyobb mennyiségben a gyümölcsökben, a sárga, narancssárga és piros színű zöldségekben található, mint a sárgarépa, a sárgadinnye, a sütőtök, a tök, egyes egzotikus gyümölcsökben (kivi, mangó, papaya), az édesburgonya, a paraj és a brokkoli.
Hozzávalók: 1 kg sütőtök, 1 db burgonya (nagy), 1 db alma, 1 db póréhagyma, 1 db narancs, 180 ml főzőtejszín (10%-os), fűszerek ízlés szerint: só, bors, szerecsendió, kakukkfű (friss vagy szárított), 1.2 l víz, 6 ek. tökmag, opcionális: 30 csepp balzsamecet (1 adagra/5 csepp).
Elkészítés: A sütőtököt félbevágjuk, kikanalazzuk a belsejét, majd kisebb darabokra szeleteljük és előmelegített sütőben 180 fokon 20-30 perc alatt puhára sütjük. Amíg a tök a sütőben sül, előkészítjük a levest. Az olívaolajon megpároljuk a felaprított póréhagymát és a kakukkfüvet. Felöntjük vízzel, majd beletesszük a megtisztított, felkockázott burgonyát és almát és közepes lángon puhára főzzük. Amikor a burgonya is megpuhult, levesszük a tűzről és a megsült tök kikapart húsát is hozzáadjuk, majd botmixerrel pürésítjük. Ízesítjük, belefacsarjuk a narancs levét, sózzuk, borsozzuk, szerecsendiót szórunk rá. Végül felöntjük tejszínnel. Pirított tökmaggal és néhány csepp balzsamecettel tálaljuk.
A sütőtökkrémlevesnek kiemelkedő a C- vitamin, illetve a béta-karotin tartalma, emellett tartalmaz még B-vitaminokat.
Sütőtökkrémleves energia és tápanyagtartalma 1 főre:
Energia: 304 kcal
Fehérje: 6 g
Zsír: 10 g
Szénhidrát: 44 g
C-vitamin: 69 mg
Nem csak vitamindús, de pénztárcabarát is, hiszen 1 adag leves 309 forintba, a 6 adag leves 1846 forintba kerül.