A majomhimlő egy állati eredetű vírusfertőzés, amely a fekete himlőhöz hasonló bőrkiütést okoz. A vírusról az 1950-es évek óta tudnak, eddig csak kisebb járványokat okozott, azonban az elmúlt napokban egyre gyorsuló ütemben terjed több országban is. Magyarországon eddig még nem azonosítottak majomhimlővel fertőzött személyt.
A WHO szerint a majomhimlőt nehezebb elkapni, mint néhány más fertőzést. Szoros és gyakran hosszan tartó fizikai érintkezés szükséges olyan személlyel, aki már megfertőződött. A vírus egyik emberről a másikra a sérülésekkel, testnedvekkel, légúti cseppekkel és szennyezett anyagokkal, például ágyneművel való szoros érintkezés útján terjed. Habár a média szerint leginkább homoszexuális és biszexuális csoportok között terjed a vírus, ez nem egy kizárólag őket érintő megbetegedés, ugyanis nem egy nemi úton terjedő betegségről van szó.
A lappangási idő általában 6-13 nap, de 5-21 nap is lehet.
A fertőzés két szakaszra osztható:
A tünetek 2-4 hétig tartanak. A majomhimlő halálozási aránya az utóbbi időben 3-6% körül mozgott.
Bár a himlőt mára már felszámolták, a korabeli tanulmányok szerint a himlő elleni vakcinák az esetek 85%-ában hatásosak voltak a majomhimlő ellen is. Léteznek majomhimlő elleni vakcinák, de viszonylag újak és széles körben nem elérhetőek. A WHO szakértői azonban azt mondták, hogy dolgoznak az elérhetőség javításán. Mindenkinek azonban nem lesz rá szüksége.