A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma a teljes női szervezetre hatással van, egy olyan betegség, amely komplex tünetekkel, anyagcserezavarral jár, és hosszú távon akár más krónikus betegségeket is okozhat.
A kutatások azt mutatják, hogy egy igen gyakori betegségről van szó, a fogamzóképes korú nők egy tizedét érintheti, mely az egyik leggyakoribb meddőségi ok.
A PCOS az elnevezése alapján a „policisztás petefészek szindróma” utal, ám ettől a betegség sokkal komplexebb, a páciens leggyakrabban bőrgyógyászati és nőgyógyászati problémákat tapasztal.
A PCOS sokféle, változatos tünetet okozhat, amelyek a teljes testet érintően jelentkezhetnek, a probléma kialakulása már fiatalon, serdülőkorban megkezdődhet. A betegség kialakulásában az inzulinrezisztenciának fontos szerepe van, ugyanakkor öröklött és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak.
A tünetek megjelenése egyénenként eltérő, nem minden tünet jelentkezik minden hölgynél. A PCOS főbb tünetei az alábbiak:
Mivel a PCOS tünetei igen változatosak és nem minden tünet jelentkezik egyszerre, a betegség felismerése nehézségekbe ütközhet, a pontos diagnózis felállítása alapos, részletes kivizsgálást, komplex megközelítést igényel.
A kivizsgálás során szükséges nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat, valamint endokrinológus szakorvos bevonása. A szakorvosi kivizsgálást dietetikai tanácsadással egészíthetjük ki. Három fő kritérium vizsgálata szükséges, ezek az ún. Rotterdami kritériumok, amelyek közül, ha kettő beigazolódik, akkor a PCOS megállapítható:
Bizonyos laborvizsgálatok segíthetik a diagnózis felállítását, jellemző lehet például az androgén hormonok magasabb szintje. Emellett célszerű a pajzsmirigy működését, illetve egyéb hormonszinteket is ellenőrizni. Az inzulinrezisztencia, vagy a cukorbetegség kizárása érdekében vércukorterhelést végezhetünk.
Ultrahangos vizsgálat során a petefészek jellegzetes, policisztás képet mutat: megvastagodott kéreg és gyöngysorként ábrázolódó kisebb-nagyobb tüszők láthatóak, az egész petefészek megnagyobbodása mellett. Az éretlen tüszők nem képesek érett petesejteket létrehozni a megváltozott hormonális állapot miatt. Mivel nincs érett petesejt, termékenységi problémák jelentkeznek.
Az F MEDICAL Magánklinikán lehetőség van a PCOS teljeskörű kivizsgálására és kezelésére.
Amennyiben a fent említett tüneteket tapasztalja, érdemes nőgyógyász, vagy nőgyógyász-endokrinológus szakorvos felkeresése.
Intézményünkben bizalommal fordulhatnak Dr. Seres Andrea, szülész-nőgyógyász, endokrinológus adjunktushoz, és Dr. Bubnó Orsolya, szülés-nőgyógyász, endokrinológus szakorvoshoz.
Amennyiben megállapításra kerül a PCOS, dietetikai tanácsadás céljából kereshetik intézményünk kiváló dietetikusát, Skorcov Dórát.
Hosszabb távon a betegség komoly szövődményeket okozhat: meddőség, méhdaganat, emlődaganat, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek.
A PCOS kezelése tulajdonképpen élethosszig tartó, folyamatos odafigyelést igényel, életmódváltással, speciális étrenddel, a rendszeres testmozgás bevezetésével a tünetek mérsékelhetők. A kezelés egyik legfontosabb eleme az inzulinszint csökkentése, továbbá része lehet akár gyógyszeres megoldás is. Bizonyos esetekben az életmódbeli változtatás, a testsúly csökkentése gyógyszerek nélkül, akár önmagában is elegendő lehet a hormonális egyensúly helyreállítására, a petesejtérés folyamatának normalizálására.