Pikkelysömör, más néven pszoriázis, egy krónikus lefolyású nem fertőző autoimmun bőrbetegség, amelyet bizonyos bőrfelületek kóros elváltozása jellemez, általában vörös, pikkelyes plakkok formájában. Ezek a plakkok gyakran viszketnek és hámlanak. Leggyakrabban 20-30 éves személyeken jelentkezik először, de előfordulhat bármely életkorban.
A pikkelysömör kialakulásának pontos okai nem teljesen ismertek: összetett tényezők együttes hatása játszik szerepet a betegség kialakulásában.
Genetikai hajlam: a pikkelysömör kialakulására való hajlam a génjeinkben is lehet kódolva, melyeket szüleinktől öröklünk.
Autoimmun folyamatok: a bőrbetegség kialakulhat autoimmun folyamatok révén, amikor az immunrendszer tévesen támadja meg a saját egészséges bőrsejteit. Ennek eredményeként a szervezet próbálja gyorsabban termelni az új bőrsejteket, így kialakítva a bőr felszínén a jellegzetes elváltozásokat.
Stressz: a stressz és lelki terhek is hozzájárulhatnak a pszoriázis kialakulásában vagy súlyosbodásában.
Sérülések és trauma: bőrsérülések, horzsolások vagy égések a pikkelysömör kialakulásához vezethetnek.
A pikkelysömör nemcsak a bőrt, hanem például az ízületeket is érintheti. Ez az úgynevezett arthritis psoriatica, ami a rheumatoid arthritis-hez nagyon hasonló, ízületi gyulladásokkal járó kórkép.
A pikkelysömör tünetei változatosak lehetnek, de a leggyakoribbak a következők:
- gyulladt alapon fehéres, pikkelyesen hámló bőrelváltozás
- gennyhólyagok
- vérzés a bőr felületén
- ízületi fájdalom
A pikkelysömör gyógyítása nem lehetséges, csak tünetmentesség, a panaszok enyhítése érhető el. A bőrtünetekre kenőcsök, vagy más külső készítmények alkalmazhatók. Súlyosabb, nagyon kiterjedt esetekben a helyi kezelés mellett belső, gyógyszeres terápiára is szükség lehet.