online időpontfoglalás

blog

Új év, új célok? Így tartsuk meg az elhatározásainkat!

Az újévi fogadalmak, szinte már évek óta tartó hagyományként, minden ember életében visszatérő elemként jelennek meg: új terveket, célokat fogalmaznak meg, aminek a nagy része életmódváltáshoz kapcsolódó. Azonban a megfigyelések szerint, sajnos ezeknek az elhatározásoknak a 80%-a nem valósul meg.

Miért olyan nehéz betartani az újévi fogadalmakat?

 

Ez gyakran annak köszönhető, hogy az emberek túlbecsülik, milyen gyorsan tudnak változtatni a szokásaikon. Gyakran azt hisszük, hogy az új évvel egy új személyiség is kezdetét veszi, aki motiváltabb, fegyelmezettebb lesz, és képes minden akadályt leküzdeni. Ezt nevezzük a pszichológiában szelftorzításnak. Fontos, hogy észre vegyük ezt a csapdát, ne a csodára várjunk, hanem fokozatosan formáljuk át a gondolkodásmódunkat a kitűzött célok elérése érdekében.

 

Hogyan fogalmazzunk meg jó fogadalmakat?

 

Az újévi fogadalmaink sikere nagyban múlik azon, hogy milyen célt tűzünk ki magunk elé. Fontos, hogy konkrét, mérhető, ellenőrizhető legyen a kitűzött célhoz kapcsolódó tevékenység, ne általánosítsunk. A vizsgálatok azt mutatják, hogy azok az emberek változtatnak inkább a szokásaikon az új évben, akik valamilyen konkrét elhatározással kezdenek bele a januárba.

 

 

Tehát, milyen egy jó fogadalom?

 

Konkrét

Általános ígéretek helyett például azt mondjuk, hogy „Minden nap futok 1 km-t”, vagy „Heti kétszer elmegyek jógázni.” stb.

 

Mérhető és tervszerű:

A cél teljesítésének módját konkrétan meg kell határozni, hogy nyomon követhető legyen, például hogy megvettem-e a kondibérletet, és pontos lépéseket és időpontokat kell kijelölni, mint például: „minden kedden és csütörtökön lemegyek edzeni.”

 

Személyes és élvezetes

Azok a célok, amelyek teljesítése csak szenvedéssel jár, nagyon nehezen kivitelezhetők. Ezért fontos, hogy a cél illeszkedjen reálisan az erőforrásainkhoz  és lehetőségeinkhez, dicsérjük meg magunkat ha sikerrel járunk.

 

A lelki tudatosság

 

Azt gondolom, kiemelt fontossága van most a lelki tudatosságnak, a praktikus tervezésnek és a reziliencia (rugalmas ellenállási képesség) fejlesztésének.

„Ép testben ép lélek” – tartja a bölcs mondás, ami rávilágít arra, hogy a helyes táplálkozás mellett kiemelten fontos testünk gondozása, például olyan mozgásformák beépítése a mindennapokba, amelyek igazodnak egyéni igényeinkhez és lehetőségeinkhez.

Divatos szóhasználattá vált az „énidő", ami a lelki feltöltődést segítő mindenféle tevékenységet magában foglalja amit az egyén magára tud szánni: egy jó film megnézése, egy kellemes beszélgetés a barátokkal, egy kis szépülés a fodrásznál, focizás a haverokkal, kedvenc hobbynak hódolás. Fontos, hogy ezeknél a tevékenységeknél a jelen pillanatát éljük meg, zárjuk ki a múlt és jövő aggodalmait.

Az újévi fogadalmak megtartása nem könnyű, de a helyes gondolkodásmóddal és tervezéssel sokat tehetünk a sikerért. Tűzzünk ki reális, mérhető célokat, és ne feledjük: a kulcs a kitartás és az állandó fejlődés!

 

Sikerekben gazdag, boldog új esztendőt kívánok mindenkinek!

 

Tisztelettel,

Dr. Gavallér Andrea

klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus

Pszichológiai tanácsadás
Fmedical
Nyitvatartás: H-P 7-21-ig TELEFONSZÁM: 06 42 512 222
útvonaltervezés
4.9 (9872)