Utóbbi időben számos alkalommal merült fel kérdésként a betegek részéről egyes vakcinák (különösen az Astra-Zeneca oltóanyag) kapcsán tapasztalt trombózisok rizikója. Figyelembe véve, hogy már a harmadik – és minden alkalommal az előzőnél pusztítóbb - fertőzéshullám zajlik, minden olyan tényező fontos, amely az oltásra várókat esetleg elbizonytalaníthatja, ezáltal a nyájimmunitáshoz szükséges immunizáció elérését késleltetheti.
A COVID ellátásban dolgozók gyakori tapasztalata, hogy olyan betegek is újra fertőződhetnek, kórházi kezelést igényelhetnek, akik előzőleg a fertőzésen már átestek. Ennek oka a koronavírus sajátos, immun-memóriát megkerülő stratégiája, illetve a megjelenő újabb mutáns törzsek megjelenése. A korábban „természetes” nyájimmunitásban bizakodó országok járványügyi helyzete semmivel sem jobb, sőt sok esetben rosszabb.
Van-e esélye tehát jelenleg Magyarországon valakinek oltás nélkül elkerülni a koronavírus fertőzést? Van, de az esély nagyon csekély. Legvalószínűbb, hogy akár fertőződés, akár oltás útján kapcsolatba kerül a COVID antigénekkel.
A kérdés eldöntéséhez tehát mindenképpen fontos összehasonlítani, hogy mekkora trombózis rizikót jelent a koronavírus fertőzés, illetve mekkora a vérrögképződés esélye oltást követően (különös tekintettel az Astra-Zeneca vakcina szerepére).
Előre bocsátva, hogy még jelenleg is folyamatos adatgyűjtés zajlik, az eddigi eredmények alapján a helyzet a következő:
Mi a helyzet az Astra-Zeneca vakcinával?
Az Európai Gyógyszerügynökség állásfoglalása a fentiek alapján az, hogy az oltás előnye messze meghaladja annak rizikóját.
Mit tehetünk abban az esetben, ha Astra-Zeneca oltásra vagyunk előjegyezve?
Ésszerűnek tűnik, hogy az oltás előtti napokban, illetve az azt követő 30 napon elimináljunk minden befolyásolható trombózis rizikófaktort, azaz:
Összefoglalva
2021-ben, Magyarországon a koronavírussal történő kontaktus aligha elkerülhető. A vérrög képződés rizikója nagyságrendekkel magasabb COVID-19 fertőzés, mint akármelyik hazánkban használt vakcina kapcsán (Astra-Zeneca és a Johnson&Johnson oltóanyagok kapcsán merült fel egyáltalán). Figyelembe véve, hogy a vírus jelenleg is aktívan fertőz hazánkban, a legjobb vakcina az, amelyet a legrövidebb időn belül beadnak. A rizikófaktorok ismerete és kiküszöbölése csökkenti a vénás trombózisok gyakoriságát. Speciális, nehezen megítélhető esetekben a véralvadás gátlásról szakorvosi vizsgálatot követően lehet felelősen dönteni.
Dr. Polocsányi Béla
klinikai immunológus
F MEDICAL Magánklinika orvosigazgató