Könyök (cubitalis) alagút syndromaról akkor beszélünk, ha a könyöktájon szűk, csontos csatornában haladó ideg (nervus ulnaris) leszorítás alá kerül. Az ideget a könyöknél több behatás is érheti, itt fordul át a felkarról az alkarra, a könyök hajlítása és nyújtása során pedig fokozottabban ki van téve megnyúlásnak is. Az ideget körülvevő lágyrészek megduzzadását több ok is előidézheti. Leggyakrabban a könyököt ért sérülés, vagy csontkinövés felelős a szindróma kialakulásáért, de a sok könyöklés, a könyök tartós behajlítása, írás, vagy a túlzott mobil használat hatására is elnyomódhatnak a perifériás idegek. A gyűrűsujj és kisujj zsibbadásával jelentkezik, majd az ujjak terpesztése és zárása erőtlenné válik.

Diagnózis:
- fizikális vizsgálat
- elektroneurographias vizsgálat (ENG)
Kezelés:
- ENG-vel igazolt enyhe leszorítás esetén konzervatív kezelés szóba jöhet (fizikoterápia, nyugalomba helyezés, nem szteroid gyulladáscsökkentő szedése, lokális gyulladáscsökkentő géllel történő bedörzsölés, B1 vitamin).
- Műtéti kezelés során műtőben, altatásban vagy hónalji érzéstelenítésben, vértelenítő mandzsetta használata mellett a könyök belső oldalán 5-6 cm-es hosszanti metszésből a nervus ulnaris ideget felszabadítjuk, a leszorítást oldjuk. Műtétet követően rövid, pár órás megfigyelés szükséges. Egy hét múlva a varratokat eltávolítjuk. Az átlagos gyógytartam 2-3 hét, ez idő alatt az operált kéz kímélete javasolt, rögzítés nem szükséges.
Lehetséges műtéti szövődmények:
- Korai szövődmények: ér-, ideg-, ínsérülés, sebgyógyulási zavar, láz, utóvérzés, műtéti terület fájdalmas duzzanata
- Késői szövődmények: újabb leszorítás hegesedés miatt (recidíva)
JELENTKEZÉS KONZULTÁCIÓRA
+36 42 512 222
