A láb statikai hibáinak (hossz- és harántboltozat süllyedés) következménye számos deformitás kialakulása a lábujjakon. Ezek egyike a kalapácsujj, mely leggyakrabban a II-es ujjon alakul ki cipőviselési zavarokat okozó formában. Enyhébb esetben az ujj hajlott helyzetben található, de passzívan kinyújtható. Súlyosabb esetben az ujj hajlott helyzete rögzült (contractura) és a lábháti oldalán tyúkszem (clavus) alakult ki.
Diagnózis:
- fizikális vizsgálat
- röntgen
Kezelés:
- Enyhébb esetben talpbetét viselése, ortopéd cipő használata, lábujj tornáztatása, fizikoterápia, nyugalomba helyezés, nem szteroid gyulladáscsökkentő szedése, lokális gyulladáscsökkentő géllel történő bedörzsölés
- Műtéti kezelés során műtőben, általában helyi érzéstelenítésben (esetenként gerincközeli érzéstelenítésben vagy altatásban), vértelenítő mandzsetta használata mellett az érintett ujj felett 3 cm-es hosszanti metszésből az alapperc fejecsét eltávolítjuk, kinyújtjuk majd szükség esetén a megfelelő pozíció rögzítésére egy tűződróttal tengelyben megtűzzük a lábujjat. Műtétet követően rövid, pár órás megfigyelés szükséges. Egy hét múlva a varratokat eltávolítjuk. Az átlagos gyógytartam 3-4 hét, ez idő alatt az operált láb kímélete javasolt, rögzítés nem szükséges. Amennyiben dróttűzést is végzünk úgy a drótot kontroll alkalmával 3-4 hét múlva távolítjuk el.
Lehetséges műtéti szövődmények:
- Korai szövődmények: ér-, ideg-, ínsérülés, sebgyógyulási zavar, láz, utóvérzés, műtéti terület fájdalmas duzzanata
- Késői szövődmények: lábujj késői deformálódása
JELENTKEZÉS KONZULTÁCIÓRA
+36 42 512 222