Melyek azok a fémtárgyak, amelyek kizárják az MR vizsgálat elvégzését?
- Az MR vizsgálat mágneses térben történik, ezért azoknál a betegeknél, akiknek pacemakert (szívritmus szabályzó) ültettek be, az MR vizsgálat nem végezhető el, mivel a pacemakerre ható jelentős mágneses erő elmozdíthatja a készüléket, ami életveszélyes kockázatot jelent.
- Abban az esetben, ha a páciens testében lövedék, sörét vagy fémszilánk található, különösen az arcon vagy a szem környékén, az MR vizsgálat nem végezhető el.
Milyen beültetett orvosi fém eszközökkel végezhető el az MR vizsgálat?
- 2000 óta az orvosok kizárólag olyan fémeket használnak, amelyek biztonságosak mágneses rezonancia vizsgálatok (MRI) során. Azonban a 2000 előtt beültetett fémek esetében szükséges utána járni, hogy a beültetett eszköz MR kompatibilis-e.
- A traumatológiában és ortopédiában használt modern fém implantátumok például (lemezek, csavarok, szögek, ízületi protézisek stb.) már nem ferromágnesesek, így beültetésük nem akadályozza az MR vizsgálat elvégzését. A régebbi, nagyobb ferromágneses implantátumok viszont nem vihetők be az MR készülékbe. A vizsgálat előtt ezért mindenképp szükséges orvosi igazolás annak érdekében, hogy meggyőződhessük róla, MR kompatibilis-e a beültetett eszköz.
- Beépített hallókészülék, műszem, művégtag, ízületi protézis, agyi vagy aneurizma klip, szív műbillentyű vagy stent esetében az MR vizsgálat csak akkor végezhető el, ha írásos szakvélemény igazolja, hogy azok MR kompatibilisek. Ez különösen fontos, mivel a régebbi aneurizma klipek ferromágnesesek lehetnek, és
- Egyéb fémtárgyak vagy fémanyagok (pl. foghíd, fogkorona, fogtömés, piercing, fogszabályozó vagy spirál) esetén a vizsgálat gond nélkül elvégezhető.
Fontos azonban, hogy a beültetett orvosi berendezések, implantátumok esetében a páciensnek írásos dokumentációval szükséges igazolni, hogy az MR vizsgálat elvégezhető e.