A könnycsatorna átmosását a könnycsatorna elzáródása indokolja, amely lehet egy-vagy kétoldali. Kialakulásában több tényező is szerepet játszhat:
- Veleszületett elzáródás: az újszülöttek egyötöde elzáródott könnycsatornával születik.
- Időskori könnycsatorna-szűkület: idősebb korban a könnycsatornák nyílása összeszűkülhet, így növekszik az elzáródás esélye.
- Fertőzés és gyulladás: a könnycsatorna, a szem és az orr fertőzése, illetve gyulladása a könnycsatornák elzáródását okozhatja. A könnycsatorna-elzáródás maga is okozhat fertőzést és gyulladást.
- Arcsérülések és -traumák: bármely olyan sérülés a könnycsatorna elzáródását okozhatja, amely hatással van a könnycsatornákra vagy az azokat körülvevő csontozatra.
- Daganatok, ciszták és kövek: a könnycsatorna elzáródását okozhatja tumor vagy más kinövés is.
Tünetei az erőteljes könnyezés, váladékozás, mely komolyabb bakteriális fertőzés kiváltója lehet, hiszen a könnycsatornában pangó könny könnyen befertőződhet.

A könnycsatorna átmosásakor a meglévő, de szűk csatornába, a könnyponton át egy gömbölyű végű tompa szondát vezetünk be, amely a megnyitja az alsó membránt. A belefecskendezett steril sóoldat segítségével tágítjuk a könnyjáratot. A néhány tized milliliter oldat az orrba és a garatra jut. A beavatkozás nem fájdalmas, inkább kellemetlen és csak néhány másodpercig tart.