online időpontfoglalás

blog

Húsvéti étkezési tippek dietetikusunktól

A húsvét a locsolkodás mellet sokunk számára a mértéktelen evésről is szól, hiszen előkerülnek a finomabbnál finomabb húsvéti édességek, a sonka, a tojás, melyek jelentősen megterhelik emésztőrendszerünket, ami később néhány plusz kiló formájában bosszulja meg magát. Hogy elkerüljük a jövőbeni kellemetlenségeket, az ünnepek alatt is fontos odafigyelnünk a táplálkozásra. Kovács Norina dietetikus tippjeivel segít formában maradni az ünnepek alatt is.

- Húsvétkor is érdemes naponta 4-5 alkalommal étkeznünk

- A sonkát, a tojást, a majonézes salátákat és süteményeket csak mértékkel fogyasszuk, hiszen magas a zsír és cukor tartalmuk és ezzel könnyen megterheljük az emésztőrendszerünket. Abban az esetben, ha valamilyen emésztőrendszeri betegséggel küzd, fokozottan ügyeljen a mennyiségekre

- Áprilisban már lehet kapni frissen termő retket, spenótot, medvehagymát, újhagymát és spárgát. A hagyományos húsvéti fogások mellé bátran készítsünk zöldségtálakat, salátákat és gyümölcsöket is, fogyasszuk őket bátran.

- Saláták készítéséhez a majonéz helyett használjunk natúr joghurtot, kefirt vagy alacsony zsírtartalmú tejfölt

- A sonka és tojás mellé válaszunk olyan kenyeret vagy zsemlét, mely teljes értékű gabonából készült (ilyen a teljes kiőrlésű kenyér, rozskenyér, graham kenyér)

- Az alkoholfogyasztást is próbáljuk meg visszaszorítani, hiszen a szeszes italok is rengeteg kalóriát tartalmaznak

- Ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre (egy nap legalább 5-8 pohár vizet fogyasszunk el)

- Az ünnepi sütemények rosttartalmát növelhetjük zabpehelyliszt vagy zabpehely hozzáadásával, így emésztőrendszerünk könnyebben feldolgozza a bevitt táplálékot. Készíthetünk gyümölcsöt és túrót tartalmazó desszertet, melyek elkészítésével csökkenthetjük a cukor használatát

- Ne feledkezzünk meg a mozgás fontosságáról sem. Egy-egy kiadósabb étkezés után ne a kanapén ülve pihenjük ki a fáradalmakat, hanem mozogjuk kicsit, menjünk ki a szabadba sétálni

Fontos, hogy ne érezzünk bűntudatot egy-egy húsvéti étel elfogyasztása után, csak törekedjünk a megfelelő mennyiségre, ne együk túl magunkat, ügyeljünk a megfelelő vízbevitelre és mozgassuk át a testünket. Próbáljuk meg élvezni a család társaságát, emellett együnk lassan, minden falatot alaposan rágjunk meg, így hamarabb eltelítődünk, és nem fogjuk magunkat túlenni.

 

Diétás és egészséges húsvéti receptek

Quinoával töltött tojás

 

Hozzávalók (1 db tojáshoz):

- 1 db tojás

- 10 g quinoa

- 0,5 ek. natúr joghurt

- 1 kisebb szál újhagyma (szárával együtt)

- só, bors

 

 

Elkészítés: 

A tojást 10-12 perc alatt lobogó vízben keményre főzzük, kihűtjük, majd a héját eltávolítjuk. A quinoát alaposan megmossuk és kétszeres mennyiségű sós vízben puhára pároljuk. A tojássárgáját a megfőtt quinoával, a natúr joghurttal, az apróra vágott újhagymával és a fűszerekkel összedolgozzuk. Az elkészült krémet a tojásfehérje mélyedésébe helyezzük. Fogyasszunk mellé teljes értékű gabonából készült kenyeret és zöldségeket.

Díszítésnek nyugodtan rakhatunk a krémre különböző csírákat (pl. retekcsíra)

Energia-, és tápanyagtartalom (1 darab tojásra vonatkozó):

Energia: 107 kcal

Fehérje: 8 g

Zsír: 5 g

Szénhidrát: 6 g

Rost: 1 g

 

Zabkalács

 

Hozzávalók (8 szelethez):

A kalács tésztájához:

- 150 g finomliszt

- 100 g zabpehelyliszt

- 0,8 dl tej

- 1 db tojássárgája

- 10 g friss élesztő

- 40 g margarin

- 1 teáskanál méz

- só ízlés szerint

Kenéshez:

- 1 db tojásfehérje

- zabpehely

- 1 mokkáskanál vanília aroma

 

Elkészítés:

Egy deciliter kézmeleg tejbe morzsoljuk az élesztőt, majd hozzákeverjük a mézet és megvárjuk míg felfut. A liszteket átszitáljuk egy mélyebb tálba, összekeverjük a sóval, a felfuttatott élesztővel, a tojássárgájával és a megolvasztott vajjal. Alaposan összegyúrjuk, részenként adagoljuk hozzá a 0,8 dl tejet. Kerekre formázzuk a tésztát és meleg helyen 60 percen át kelesztjük. 

Amikor duplájára kelt, lisztezett gyúródeszkán vagy nyújtólapon átgyúrjuk és 3 egyforma részre osztjuk. Összefonjuk a kalácsot, és mindkét végét betűrjük.

Sütőpapírral kibélelt tepsiben még 30 percig hagyjuk kelni. A tojásfehérjét a vanília aromával elkeverjük, majd megkenjük vele a kalács tetejét. Ezután zabpehellyel megszórjuk és még egyszer lekenjük a tojással. Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20 - 30 perc alatt aranybarna színűre sütjük.

Lekvárral, friss gyümölcsökkel, vagy gyümölcsös túrókrémmel tálaljuk.

Tippek: 

- zabpehely liszt helyett dolgozhatunk más lisztekkel is, például, teljes kiőrlésű liszt, graham liszt

- méz helyett használhatunk a megadott mennyiségnek megfelelő természetes édesítőszert (pl. stevia, nyírfacukor)

- a kalács tetejére szórhatunk zabpehely helyett szezámmagot vagy akár kókuszchipset

Energia-, és tápanyagtartalom (1 szeletre vonatkozó):

Energia: 160 kcal

Fehérje: 5 g

Zsír: 6 g

Szénhidrát: 24 g

Rost: 2 g

 

A receptek elkészítését videóanyag segíti, melyet TikTok oldalunkon tekinthet meg ide kattintva

 

A dietetikai tanácsadásról bővebben itt olvashat. 

Fmedical
Nyitvatartás: H-P 7-21-ig TELEFONSZÁM: 06 42 512 222
útvonaltervezés
4.9 (9165)