A cukorbetegség világszerte az egyik leggyorsabban növekvő betegség, amely jelenleg több mint 150 millió embert érint.
A világnapot 1991-ben hozta létre a Nemzetközi Diabetes Szövetség és az Egészségügyi Világszervezet abból a célból, hogy a cukorbetegség által okozott növekvő egészségügyi veszélyekre hívja fel a figyelmet.
A cukorbetegség - latin nevén diabetes mellitus - olyan anyagcsere megbetegedés, melynek középpontjában a szénhidrát-anyagcsere zavara áll, de érinti a szervezet fehérje- és zsír-anyagcseréjét is. Az inzulin részlegesen vagy teljesen hiányzik, az inzulinhatás elmarad.
Sokan úgy gondolják, hogy annak, aki cukorbetegségben szenved, csak a szénhidrátok fogyasztását kell visszaszorítani. Ám a cukorbetegség a fehérje- és zsír-anyagcserét is érinti, emiatt nem részleges, hanem teljes életmódváltásra van szükség. A magas zsírtartalmú ételek fogyasztásával kialakulhat érelmeszesedés, amely jelenléte növeli a trombózis, ezáltal a stroke és szívinfarktus kialakulásának kockázatát.
A cukorbetegség okozta szövődmények kialakulását meg tudjuk előzni vagy késleltetni azáltal, ha komolyan vesszük az orvosi terápiát és a hozzá kapcsolódó életmódbeli változtatásokat (egészséges táplálkozás és mozgás).
A cukorbetegség tüneteiről korábbi blogbejegyzésünkben olvashat.
Ahhoz, hogy megfelelően tudja kialakítani az étrendjét, mindenképp ismernie kell a következőket:
Az étkezés ritmusát, és időpontjait kezelőorvosa javasolja (inzulin és tablettás kezelés esetén eltérő a kezelés módja). Amennyiben főként étkezésén kell változtatni, úgy érdemes naponta 4-5 alkalommal enni (2,5-3 óra szünetekkel).
Ezzel megelőzheti azt, hogy:
Nagyon sok esetben a 2-es típusú cukorbetegség korábban kialakult, hosszú ideje fennálló elhízáshoz társul. Célszerű ilyen esetben csökkenteni testsúlyunkat annak érdekében, hogy az egyéb társbetegségeket meg tudjuk előzni.
Fontos, hogy az étrend tartalmazzon jó minőségű fehérjéket, legyen zsírszegény, tartalmazzon lassan felszívódó szénhidrátokat, amelyek rostokban is gazdagok, és végül legyen lehetőleg hozzáadott cukormentes.
A napi szénhidrát bevitel mértékét, korlátozásának szükségességét a kezelőorvos határozza meg.
Fehérjék:
Zsírok:
Szénhidrátok:
Glikémiás index:
A glikémiás index azt mutatja meg, hogy 100 g szőlőcukorhoz képest, mennyire emelik meg egyes ételek a vércukorszintet. A magas glikémiás indexű élelmiszerek, ételek és italok kerülendők.
Ahhoz hogy megakadályozzuk a nagymértékű vércukor emelkedést, érdemes lassítani egyes szénhidrátok felszívódását bizonyos ételkészítési eljárással, illetve ételválasztással. A fehérjék, a zsírszegényt ételek, és a rostok lassítják a szénhidrátok felszívódását.
Amennyiben Ön más betegségben is szenved (magas vérnyomás, vesebetegség, ételérzékenység, székrekedés, magas vérzsírszintek stb.), a diéta alapelvei változni fognak, így érdemes egy dietetikus szakembert felkeresni a megfelelő étrend kialakítása érdekében.