A kor előrehaladtával minden törekvésünk ellenére öregszenek sejtjein, gyengülnek védekező mechanizmusaink a tumoros betegségek kialakulásával kapcsolatban, nő a különböző krónikus betegségek kialakulásának kockázata, különösen családi genetikai terheltség esetén, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, inzulinrezisztencia, elhízás, magas húgysavszint (köszvény) vagy a magasvérnyomás, krónikus veseelégtelenség, érelmeszesedés.
A rizikó fokozott, ha mindemellett dohányzunk, mozgásszegény életmódot élünk, vagy nem kiegyensúlyozott táplálkozást folytatunk. A szűrővizsgálatok rendszeres elvégzése lehetővé teszi, hogy ezek a betegségek korai szakaszban felismerhetők legyenek, így akár a gyógyulás is lehetséges, vagy már kialakult betegség esetén a betegség lefolyásának lassítása lehetséges.
Felnőttkorban évente célszerű egy teljes laboratóriumi vizsgálatot végeztetni, amibe a teljes vérkép, anyagcsere paraméterek (koleszterin, triglicerid, húgysav, vércukor), máj- és vesefunkció, pajzsmirigy hormon (ebben a régióban különösen hölgyeknél), vérsüllyedés, és a vizelet vizsgálata tartozik bele.
Ezen túlmenően célzottan is szükség lehet további vérvizsgálatra fertőzés, gyulladás esetén, vagy ha a rutin laborok során valamilyen egyéb betegség felmerül (vérszegénység, anyagcsere betegségek, veseelégtelenség, tumorra utaló eltérések), amelyeket a fenti eredmények alapján belgyógyásszal célszerű egyeztetni.
40 éves kor felett, illetve amennyiben a családban tumoros betegség előfordult, esetleg halmozottan, vagy daganatos betegségre utaló panaszok (fogyás, vérszegénység, gyengeség, véres széklet vagy vizelet, székelési, vizeletürítési problémák) esetén érdemes a laborvizsgálatot tumormarker vizsgálatokkal kiegészíteni. A tumormarker vizsgálatokról bővebben ide kattintva olvashat.
A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatot célszerű 40 év felett rutinszerűen panaszmentesen is elvégezni a máj, epeutak, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vesék és a hasi erek állapotának feltárásra érdekében, bélfal megvastagodás megítélése céljából, valamint a kismedencében elhelyezkedő női és férfi nemi szervek áttekintésére.
Az ultrahangos vizsgálat teljesen biztonságos és fájdalommentes eljárás, nem jár sugárterheléssel.
Mivel jódszegény régióban élünk, gyakori a strúma (golyva) nevű betegség, emiatt, különösen hölgyeknél, jó pajzsmirigy funkció mellett is célszerű nyaki ultrahang vizsgálatot végezni, a leletek birtokában a radiológus kollégával történő egyezetetés alapján javasolt ennek időszakos kontrollja.
A kor előrehaladtával az érelmeszesedés természetes folyamat, mely a nyaki ereket (az artéria carotisokat) is érinti, ez előrehaladott állapotban számos panaszt okozhat, de akár agylágyulás kialakulásához is vezethet. Dohányzás vagy panaszok esetén, de legkésőbb 50 évesen carotis Doppler ultrahang elvégzése is szükséges lehet. Egészséges, panaszmetes pácienseknél szűrő jelleggel 65 év fölött javasolt. Kontrollok szintén radiológus orvos kollégával való egyezetetés alapján, az általa javasolt időpontokban szükségesek.
A tüdőszűrés kötelező, munkahelyi alkalmassági vizsgálat is, főleg az ismét terjedő TBC-s megbetegedések miatt, de a mellkas röntgen képet adhat a hörgők állapotáról, krónikus tüdőbetegségről, tüdőtágulatról, a megfelelő pozícióban lévő, de 0.5-1 centinél nagyobb daganatok is kiszűrhetőek vele. A vizsgálatot végző szakember képet kap a szív és a nagy erek állapotáról, esetleg a gátorüregbe terjedő elváltozáskoról (például göbös golyva, megnagyobbodott pajzsmirigy állománnyal). 25 éves kor felett minden évben meg kell jelennünk ezen a vizsgálaton.
A tüdőszűrés kiemelten fontos azok számára, akik:
Évente egyszer minden nőnek részt kell vennie általános nőgyógyászati vizsgálaton, amely magába foglalja a tapintásos vizsgálatot, ultrahangvizsgálatot, valamint a citológiai vizsgálatot (rákszűrést).
A citológia mellett érdemes elvégeztetni egy HPV-szűrést is, ami azért nagyon fontos, mert ez a vírus felelős a méhnyakrákos megbetegedések legnagyobb részéért. Amennyiben HPV pozitivitás igazolódik, a vírus tipizálását is el kell végezni. Onkogén törzsek jelenléte esetén elengedhetetlen a szoros nőgyógyászati kontroll, kialakult betegség esetén a kezelés is szükségessé válik. A méhnyakrák kockázatát jelentősen csökkentő oltást, amelyet a kamaszok iskolaorvosi keretek között kaphatnak meg, felnőtt korban is érdemes beadatni, melynek részleteiről szintén nőgyógyászati vizsgálat során tudnak egyeztetni orvoskollégákkal.
A férfiaknak a herék vizsgálata, a prosztataszűrés ugyanolyan hangsúlyos, mint a nők esetében az éves nőgyógyászati szűrővizsgálat. 40 éves kor felett ajánlott évente felkeresni az urológus szakorvost prosztataszűrés céljából, melynek része a PSA meghatározás (tumormarker), vizelet általános és üledék vizsgálat, továbbá a fizikális vizsgálat, szükség estén célzott ultrahangos vizsgálat is. Ennél fiatalabb korban is ajánlott a rendszeres szűrés főleg abban az esetben, ha a családban már előfordult ilyen jellegű megbetegedés, illetve a páciens egy vagy több alkalommal esett át prosztata gyulladáson, esetleg krónikus prosztata gyuladás is kialakult.
Az urológust mindenképpen érdemes felkeresni, amennyiben a vizelési habitusa megváltozik, sokszor van kevés vizelet, sűrűn jelentkezik vizelési inger, éjszaka is fel kell kelni vizeletet üríteni, vagy kínzó vizelési ingert észlel a páciens.
A mammográfia vizsgálat 40 év feletti nők esetében évente egyszer javasolt. Azoknak, akik elhúzódó hormonterápián vesznek részt (fogamzásgátló, vagy HRT terápia, myoma kezelésére adott hormonterápia, IVF/inseminatio program előtti hormonális stimuláció), szintén évente egyszer ajánlatos elvégezni a vizsgálatot. Ennél fiatalabb korosztályban kóros tapintható elváltozások, vagy emlő daganatra pozitív családi anamnézis esetén, emlő ultrahang vizsgálat javasolt.
A mammográfiát célszerű emlő ultrahang vizsgálattal is egybekötni 40 év felett, mivel különösen anyatejes táplálás után az emlő szerkezete megváltozhat, nehezen áttekinthetővé válik a röntgen sugár számára.
Rendellenességek, melyek észlelése esetén mindenképp ajánlatos komplex emlővizsgálatot végezni:
Az életkor előrehaladtával a szív- és érrendszeri betegségek, mint pl. a magas vérnyomás, a koszorúér-betegség, és az érelmeszesedés kockázata jelentősen növekszik.
A kardiológiai szűrővizsgálatok különösen fontosak azok számára, akiknek a családjában előfordultak szívbetegségek, magas vérnyomásban vagy cukorbetegségben szenvednek, dohányoznak, túlsúlyosak, krónikus tüdőbetegségük vagy vesbetegségük van, illetve mozgásszegény életmódot folytatnak. Ezek a csoportok fokozott kockázatnak vannak kitéve, így a rendszeres ellenőrzés segíthet a szív- és érrendszeri problémák időben történő felismerésében és kezelésében. Szívbillentyű hibák, struktúrális eltérések estén a vizsgálat ismétlésének időpontja a kardiológus javaslata alapján, hiszen ezeknek a betegségeknek aprogressziója gyógyszeres és életmódbeli terápiával lassítható, illetve időben észlelhető a szűrések során, ha komolyabb, akár műtéti beavatkozásra van szükség, mellyel a beteg továbbra is megőrizheti jó életminőségét.
A vastagbél és végbél, valamint a gyomor megbetegedéseinek kimutatására szolgálnak az endoszkópos vizsgálatok (gyomor és végbéltükrözés) és a székletvér teszt.
A vizsgálatokat gasztroenterológus vagy belgyógyász javasolja, széklet vér pozitivitás esetén mind a gyomor-, mind a vastagbéltükrözés szükséges.
Szűrővizsgálatként 40 év felett javasolt a vastagbéltükrözés, negatív lelet esetén 5 évente kontroll vizsgálat javasolt. Pozitív lelet esetén gasztroenterológussal történő konzultáció szerint javasoltak a további vizsgálatok.
Gyomortükrözés szűrő jelleggel 40 év felett javasolt, negatív eredmény esetén gasztroenterológussal való egyeztetés alapján megbeszélt időpontban történnek a kontroll vizsgálatok. Azonban panaszok esetén (például savas vagy epés reflux, étvágytalanság, gyomorfájdalom, fogyás, vérszegénység), vagy Helicobacter Pylori pozitivitás (kilégzéses teszttel (urea) igazolható), dohányzás, rendszeres alkohol fogyasztás esetén minden életkorban javasolt akár szűrő, akár diagnosztikus jelleggel.
Belgyógyászati vizsgálatot szűrő jelleggel akkor érdemes végezni, amikor már a fenti képalkotók, laborvizsgálatok, társszakmák vizsgálati eredményei rendelkezésre állnak, hiszen a belgyógyász komplex módon látva összegzi az eltéréseket, felállítja a végleges diagnózisokat, amennyiben felmerül, újakat vet fel, optimalizálja az egyes specifikus szakmák által javasolt különböző terápiákat, ismételt kontroll/szűrő vizsgálatokra vagy kiegészítő vizsgálatokra javaslatot ad, amennyiben szükséges.
Diverz panaszok esetén szintén belgyógyászati vizsgálat javasolt, amikor a páciens nem biztos benne, hogy panaszai (melyek általánosak is lehetnek, például fáradékonyság, fulladás, lábdagadás) mely szervendszer károsodásából adódnak, ilyenkor a belgyógyász tervezi meg a további kivizsgálás menetét, társszakmákat is bevonva.
A belgyógyászati vizsgálat a kórtörténet részletes felvételéből áll, melyet a panaszok, friss vizsgálati eredmények összesítése követ, majd egy fizikális vizsgálat, szükség esetén kiegészítve vérnyomás méréssel és EKG készítésével (mely nem helyettesíti a kardiológiai vizsgálatot), ezt követi a lehetséges diagnózisok felvetése, kiegészítő vizsgálatok javaslása, amennyiben a páciens leletekkel érkezik és a diagnózis már felállítható, úgy gyógyszeres terápia, diéta beállítása is történik.
A fent említett szűrővizsgálatokon kívül kortól függetlenül az alábbi szűrővizsgálatokat szükséges elvégeztetni bizonyos időközönként:
A gyanús anyajegyek követése digitális rögzítéssel lehetséges, így a vizsgálatok között eltelt időben kialakult elváltozások könnyen kiszűrhetők, amennyiben kóros elváltozásra van gyanú, a bőrgyógyász azt el is távolítja majd szövettani vizsgálatra küldi.
Egészségünk megőrzése érdekében az önvizsgálatok is rendkívül fontosak, gondolunk itt az emlő és here vizsgálatra, valamint az anyajegyek változásának figyelésére. Nagyon fontos, ha bármilyen egészségügyi elváltozást tapasztalunk magunkon, ne várjunk, hanem forduljunk azonnal orvoshoz.