Klinikánkon Dr. Kolozsi Péter sebész – proctologus szakorvossal történő konzultációt követően lehetőség van a végbéltáji megbetegedések komplex diagnosztizálására, majd ezt követően kezelésére, illetve a lézersebészeti beavatkozások részletes bemutatására is.
A fistulákat legegyszerűbben, mint rendellenes járatokat tudjuk leírni a végbél körüli lágyrészszövetekben, melyek összeköttetésben lehetnek a végbéllel is. Ennek megfelelően tartós váladékozás, időszakos végbéltáji fájdalom, esetleg többszörösen visszatérő végbéltályogok kialakulásához is vezetnek.
A diagnózis első lépése a kórelőzmény felvétele, a tünetek időbeliségének és jellegének tisztázása, vagy korábbi tályogfeltáró műtét feltérképezése. Ezt követően természetesen a fizikális, majd eszközös vizsgálatok, tükrözések történnek. Amennyiben szükséges, ezekhez egyéb kiegészítő diagnosztikai lépések csatlakoznak, beleértve akár gasztroenterológiai konzultációt, vagy más társszakmák (pl.: nőgyógyászat, urológia stb.) bevonását. Ami viszont semmiképpen sem maradhat el az a radiológiai szakvizsgálat. Végbéltáji fistulák esetében ez végbél ultrahangot, vagy kismedencei MRI elvégzését foglalja magában. A képalkotó vizsgálatokkal tudjuk tisztázni a fistula záróizomhoz viszonyított helyzetét, esetleges többszörös sipolyjárat fennállását, mely jelentősen befolyásolhatja a műtéti tervet.
Műtétet illetően a jelenlegi legmodernebb eljárás keretein belül egy kétlépcsős technikát alkalmazunk. Első lépésként járóbeteg ellátásként, vagy műtői körülmények között úgynevezett setonálás, azaz fonalak sipolyjáratba történő befűzése történik. A beavatkozás lényege a fistulajárat nyitva tartása (nem pedig annak átvágása), ezáltal a gyógyulás alapvető feltételeinek megteremtése. A setonálást követően 8-12 héttel pedig dióda lézeres sipolyműtét a második lépés (FiLaC – Fistula Laser Coagulation). A műtét kapcsán lézerszálat vezetünk a járatba, majd a lézerszál által leadott energia révén a fistula lépésről – lépésre történő zárását végezzük el.
Mi a legnagyobb előnye ennek a technikának?
Kimetszés hiányában a záróizom károsodása, így a műtét utáni székletvisszatartási nehezítettség vagy képtelenség (székletincontinentia) kialakulásának lehetősége elhanyagolható, megteremtve ezzel a jelenleg elérhető legbiztonságosabb műtéti eljárást.
Kelet – Magyarországon elsőként létrehozva Lézerproktológiai Centrumunkat nyugodt környezetben várjuk kedves Betegeinket proktológiai jellegű panaszaikkal, lefedve a végbéltáji kórképek teljes spektrumát a diagnózistól a gyógyulásig.
sebész – proctologus szakorvos