A Nemzetközi Nephrologiai Társaság és a Vesealapítványok Nemzetközi Szövetsége minden év márciusának második csütörtökét a Vese Világnapjának nyilvánította. A nemzetközi összefogás célja a megelőzés és a szűrés fontosságának hangsúlyozása.
A vesék elsődleges feladata a só- és vízháztartás egyensúlyban tartása, az anyagcseretermékek és ásványi anyagok kiszűrése a vérből. Mindezeken túl a vesének komoly szerepe van a vérnyomás szabályozásában, a vörösvérsejtek képzésében és az egészséges csontozat megőrzésében.
A vesét érintő betegségek sokáig teljesen tünetmentesek, a vesék nagyon sokáig képesek elvégezni a feladatukat akkor is, ha már visszafordíthatatlanul károsodtak. A krónikus vesebetegségekre gyakran csak a vizelet – és vérvizsgálatok kóros eredményei utalnak. Akut esetben vagy előrehaladott állapotban vérszegénység, gyengeség, hányinger, túlságosan sok vagy éppen túl kevés vizelet a jellemző, illetve nehézlégzés és magas vérnyomás is kialakulhat.
A vesebetegség fő rizikófaktora a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a túlsúly, a diabétesz, a dohányzás és a mértéktelen, sok esetben indokolatlan gyógyszerszedés.
A krónikus vesebetegek száma folyamatosan növekszik, azonban nagy részük megelőzhető lenne megfelelő táplálkozással és rendszeres testmozgással. Ha időben felismerik a betegséget, megfelelő gyógyszerekkel kezelhető, ezáltal csökkentve a szív- és érrendszeri szövődmények előfordulását. Nem szabad elhanyagolni a rendszeres szűrővizsgálatokat, hiszen egy rutin vizelet-, és vérnyomás vizsgálat már korán jelezheti a vesebetegség kockázatát.
A vese belgyógyászatának szakterülete a nefrológia, mely célzottan a vesék működésével, illetve működési zavaraival foglalkozik. A nefrológus szakorvos fő tevékenysége a vese kiválasztóműködésében bekövetkező változások okainak felderítése és kezelése.
Az F MEDICAL Magánklinika nefrológiai szakrendelésén kiváló szakorvos, Dr. Herczeg Gabriella fogadja a pácienseket. Kiemelt érdeklődési területei az anyagcsere betegségek, a magasvérnyomás betegség, illetve a szív-érrendszeri rizikó becslése és annak korszerű irányelvek alapján történő csökkentése, valamint kiemelten foglalkozik a környezeti tényezők (radikális diéták, élelmiszerek, táplálék kiegészítők, vitamin-készítmények, kozmetikumok) nem megfelelő használata által hordozott evidencián alapuló rizikóval.
Bővebb információt szakrendelésünkről erre a linkre kattintva olvashat.