Október a mellrák elleni küzdelem hónapja volt, ezen időszakban számos kezdeményezés hívta fel a figyelmet az emlőszűrésre és az önvizsgálatok fontosságára. A hónap zárógondolataként én is szeretnék megosztani néhány megjegyzést, információt e fontos témával kapcsolatban.
Sokan csak akkor figyelnek fel a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozó kampányokra, amikor közvetlenül, vagy közvetetten (egy hozzátartozó, barát, ismerős, szomszéd, stb.) lesz érintett a betegségben.
Mindennapi, emlődiagnosztika területén végzett munkám során azt tapasztalom, hogy a figyelemfelhívás és betegedukáció ellenére még mindig rendkivül sok előrehaladott állapotban felfedezésre kerülő emlődaganattal találkozunk. Főként az idősebb generációra jellemző az, hogy félnek szólni, félnek megmutatni a hozzátartozóiknak vagy egy orvosnak, hogy csomót észleltek az emlőjükben. Gyakran sajnos azt hiszik, hogy magától elmúlik, de ez nem múlik el, sőt egyre nehezebb lesz kezelni az idősebb életkorral járó egyéb társbetegségek mellett. Másrészről a fiatal, 30-40 év közötti hölgyek esetében találkozunk időnként előrehaladott folyamatokkal, akik nem is gondolnak arra, hogy emlődaganatuk lehet abban az életkorban.
Ma Magyarországon a népegészségügyi, behívó rendszeren alapuló szűrővizsgálat a 45 és 65 év közötti, panasszal nem rendelkező hölgyekre vonatkozik, 2 évente. Tudnunk kell viszont, hogy ezen életkori intervallum felett, és alatt is egyre gyakoribb az emlődaganat, gyakorlatilag népbetegség a XXI. században.
Bármely életkorban van lehetőség szakemberhez fordulni, ilyenkor elsősorban emlőcentrumokban, vagy felszerelt magánellátó intézményekben részesülhetünk a szakma szabályainak megfelelő komplex kivizsgálásban, ahol emlődiagnosztikai jártassági vizsgával rendelkező radiológus szakorvos kell, hogy a vizsgálatokat végezze életkornak megfelelően, egyénre szabottan.
Mammographiás vizsgálat elvégzésére szűrő jelleggel 30 éves kortól van lehetőség a mai szakmai ajánlások alapján, bizonyos esetekben – egyedileg elbirálva, panasszal rendelkező hölgyek esetén – akár ezen életkor alatt is. Ultrahangos vizsgálat pedig bármely életkorban elvégezhető. Ezen vizsgálatok lehetővé teszik, hogy rendkivül nagy hatékonysággal tudjuk kimutatni a hozzánk forduló páciensek esetében az esetleges emlődaganatot, vagy daganatmegelőző állapotokat, sokkal hamarabb, mint ahogy a beteg önvizsgálat során csomót észlelne az emlőjében. Éljünk a lehetőséggel!
A komplex emlődiagnosztikai vizsgálatot évente ajánlott ismételni. Az időben történő diagnózis és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú az emlőrák elleni küzdelemben, a korai stádiumban felfedezett emlődaganatok esetében ugyanis teljes gyógyulás következik be.
Fontosan tartom kiemelni, hogy ne csak ebben a hónapban figyeljünk magunkra, a testünk jelzéseire, tegyük ezt rendszeresen, figyeljünk családtagjainkra is. Nemcsak a krónikus betegségek nagy része, hanem a legtöbb daganatos kórkép kialakulásának kockázata is csökkenthető tudatos, egészséges életmóddal.
Ne csak az orvosoktól várjuk a gyógyulást, igazán sokat mi tehetünk saját magunkért azzal, hogy odafigyelünk életmódunkra, a helyes táplálkozásra, rendszeresen mozgunk és eljárunk szűrővizsgálatokra.
Tisztelettel,
emlőspecialista, radiológus szakorvos
Forrás: https://www.facebook.com/photo/?fbid=27976464125300627&set=a.613049848735424